Usuwanie tatuaży
Poleca Specjalistka
Kosm. Dypl. Janina Skrabska
Podczas niedzielnego spaceru koleżanka, która bardzo lubi sobotni program "Mam talent" z udziałem bogato wytatuowanej Agnieszki Chylińskiej zapytała mnie, co ja sądzę o tatuażach?
Ulubionym cytatem jednego z naszych Noblistów nie namyślając się odpowiedziałam "jestem za, a nawet przeciw". Faktem bowiem jest, że tatuaż, to jeden z najstarszych upiększających zabiegów kosmetycznych. Niestety nie tylko i stąd ta moja odpowiedź.
Tatuaże były wykonywane w zamierzchłej starożytności. Zapis o nich jest już w Biblii w Księdze Kapłańskiej. Nie wszyscy wiedzą, iż pierwotnym znaczeniem tatuaży były obrzędy rytualne. Niektóre plemiona wierzą od zawsze, że tatuaże chronią je przed urokami, inne zaś, że zapewniają szczęście, młodość, czy powodzenie w miłości. W starożytnej Grecji często był oznaką nobilitacji, godności i szlachetności.
W wielu kulturach ozdoby tatuażowe moglinosić wyjątkowi wojownicy. Bardzo ciekawą rolę tatuaż pełnił w starożytności w przekazywaniu tajnych wiadomości tzw."żywym listem". Był to często zaszyfrowany tekst zamieszczany na ogolonej głowie np.wojownika, który wyruszał w drogę dopiero, gdy jego włosy odrosły.
Tatuaż jako sztuka
Tatuaże noszą wyznawcy wielu religii. Na przykład w buddyźmie mnisi wykonują tatuaże białym atramentem. Mają ich chronić przed złymi duchami. Sztuki tej tajlandzcy mnisi uczą przez kilka lat i tylko w kilku świątyniach. Chrześcijanie w czasie pielgrzymek do Jerozolimy tatuowali sobie krzyż jerozolimski. Tatuowano się we wszystkich zakątkach świata. To umiejętność przekazywana z pokolenia na pokolenie. W Polinezji, Tajlandii, Indiach tatuowanie jest powszechne, nie odłącznym elementem kultury.
Niestety tatuaży używano też w celach przestępczych w różnych organizacjach, identyfikacji niewolników, skazańców, więźniów zwłaszcza niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Jednocześnie tatuaże dawały możliwość identyfikacji poległych w wojnach.
W Europie zainteresowanie tatuażami wzrosło gwałtownie w XIX wieku,kiedy to tatuaże nosił król Anglii Edward VII i jego synowie. Fakt ten spowodował, że tatuaże zaczęto postrzegać jako ozdobę ciała. Ruszyła fala na modę rysunków na ciele. Artystyczne tatuaże wykonywali sobie członkowie rodów królewskich i wysoko postawione elity. Tatuaż w formie bransoletki miała lady Randolph Churchill.
Rysunki na ciele mieli też arcyksiążęta Austrii, car Mikołaj II, książęta rosyjscy, para królewska Grecji, król Szwecji, Norwegii i wiele innych członków rodów królewskich Europy. Tatuaże te najczęściej były artystycznymi dziełami,wykonanymi po mistrzowsku.
W ostatnich czasach tatuują się młodzi i starsi, robotnicy, profesorowie, a zwłaszcza sportowcy, artyści i celebryci. Jedni ukrywają tatuaże często pod eleganckimi garniturami czy garsonkami, innym zależy na tym, żeby były jak najbardziej widoczne.
Usuwanie tatuaży
Obserwując to zjawisko stwierdzam, że tatuaże w zależności od umiejętności tatuażysty, jego poczucia piękna i oczywiście od wizji przyszłego właściciela mogą one zachwycać, lub wzbudzać odrazę.
Jestem nie tylko dyplomowaną kosmetyczką, ale też wizażystką, linergistką i potrafię ocenić te dzieła. Uważam, że tak jak we wszystkim w tatuowaniu powinien być rozsądek i umiar. Czasem niestety wykonany tatuaż znudzi się lub przestanie podobać.
Mam dobrą wiadomość dla wszystkich posiadaczy tatuaży niechcianych, wykonanych pod wpływem chwil lub nieaktualnych typu "kocham.... itp." Takie tatuaże możemy usunąć bezboleśnie nowoczesnym laserem medycznym.
Niezbędna jest kwalifikująca konsultacja specjalisty kosmetologa.
Więcej --> www.atelierurody.com.pl/usuwanie-tatuazy
Janina Skrabska kosm.dypl.